Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skotský ovčák - Kolie

Původ: Původní evropský ovčák. Pojmenování získal nejspíše po starém ovčím plemeni colley, chovaném od 18. století ve Skotsku. K jejímu většímu rozšíření došlo až poté, co si jí oblíbila britská královna Viktorie. Je velmi pravděpodobné, že pro celkové zušlechtění typu došlo k přikřížení barzoje.

Popis: Velmi atraktivní středně velký pes obdélníkového formátu, s mimořádně bohatou srstí. Dlouhá, úzká, klínovitá hlava. Oči středně velké, mandlového tvaru, psu dodávají milý výraz. Uši malé, polovztyčené, jejich vrchní třetina je překlopená dolů. Ocas dlouhý a bohatě osrstěný. V klidu nesen zavěšený a na konci zahnutý, při vzrušení se může zdvihnout nejvýše do linie hřbetu. Srst velmi dlouhá a hustá, na omak drsná, na obličeji a uvnitř uší krátká. Zbarvení: Zlatobílé, tricolor a blue merle. Velikost: Psi v kohoutku 56-61cm, feny 51-56cm. Hmotnost: 18-30kg.

Charakteristika: Vznešený a elegantní pes. Ve vztahu k cizím je velmi zdrženlivý, někdy působí až plachým dojmem. Svému pánovi a jeho rodině je stoprocentně věrný a oddaný, ve vztahu k dětem spolehlivý.

Zvláštní nároky: Povaha kolie je velmi citlivá, proto je nutno volit jemný přístup (který však nevylučuje důslednost), bez náznaků hrubosti. Kolie je poměrně náročná na péči o srst. Je nutno ji denně kartáčovat. Lze ji držet v bytě (i když celodenní pobyt venku její srsti prospívá více), ale v období líhání je nutno počítat přinejmenším s každodením luxováním vypadávajících chlupů.

Užití: Původně ovčák, dnes společník a průvodce.

Výskyt: Kynologická stálice, i když dnes trochu na ústupu.

Možná záměna: Nepřichází v úvahu. Podobná šetie je více než dvakrát menší. (Pozn. Kromě dlouhosrsté kolie existuje ještě jako samostatně uznané plemeno i vzácná krátkosrstá kolie)

Kolie dlouhosrstá

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skotský ovčák

(Petr Slušný, 13. 10. 2012 20:24)

Musím se vrátit hodně hluboko do minulosti,když mně bylo dvacet let, dostal jsem fenku skotského ovčáka. Dal jsem ji jméno Belinda,byla naprosto skvělá s nádhernou srstí, hrozně se jí líbilo když jsem vyčesával hustou srst nikdy nepropásla možnost se otřít o moji tvář. Její náklonnost a až absurdní věrnost šla tak daleko,že když jsem asi po pěti letech musel na měsíc odjet z domu ač jsme oba byli u mých rodičů přestala příjímat potravu a tak umřela. I teď když už uběhlo mnoho let od této nešťastné údálosti mám slzy v očích. Nevím jestli tohle je běžné i u jiných psích plemen, ale mně se to přihodilo právě u téhle kolie, já jsem ji vždyckyříkak, když psí slečna.Bohužel zbyla mně jen jedna fotografie občas se na ní podívám abych si připomenul nejen mladí ale i takovou psí věrnost.